نحوه اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان + ویدیو

چگونگی اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان از جمله سوالاتی می باشد که ممکن است برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه، ادامه تحصیل در ترکیه، کار در ترکیه و … را دارند پیش بیاید. از جمله سوالاتی که ممکن است برای این افراد پیش بیاید این است که آیا با داشتن گواهی نامه کشور خودشان و یا گواهینامه بین المللی چه مدت در ترکیه می توانند رانندگی کنند؟

گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه برای اتباع خارجی دارای چه مراحلی می باشد؟ و برای خرید خودرو در ترکیه باید چه کارهایی انجام دهند. در این مقاله سعی شده است تا برخی از این سوالات جواب داده شود.

 

 

اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه در سال ۲۰۲۲

برای داشتن گواهینامه رانندگی چه شرایطی را باید کسب کنیم؟ ببه عنوان یک تبعه خارجی آیا در ترکیه محدودیت هایی برای دریافت گواهینامه رانندگی وجود دارد یا نه می توانید؟ شاید این سوالات نموه های بارزی از ده ها سوالی باشد که در صورتی که شما بخواهید در ترکیه اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی کنید با آن مواجه باشید. در این مقاله سعی شده است که شما را با جواب این سوالات و ده ها مورد دیگر آشنا کنیم.

 

در سال ۲۰۲۰ تغییراتی در چگونگی گرفتن تسلیق رانندگی به وجود آمد. اولین تغییر ایجاد شده در ترتیب دریافت گواهینامه رانندگی ایجاد شد. با توجه به آیین نامه های جدید ، مراحل دریافت مجوز رانندگی در ترکیه به اداره کل امور جمعیت و شهروندی ترکیه مربوط شده است. در مراحل دریافت گواهینامه رانندگی؛ مراحل خاصی از قبیل شرکت در یک دوره رانندگی ، قبولی در امتحان دو مرحله ای و گذاشتن قرار ملاقات جهت ثبت نام در اداره کل جمعیت وجود دارد. برای رسیدن به مرحله اخذ گواهینامه رانندگی ، باید معیارهای دریافت گواهینامه رانندگی را رعایت کنید.

 

ممکن است موضوع اخذ مجوز برای اتباع خارجی که دانش کافی از موضوع ندارند بسیار پیچیده به نظر بیاید. افرادی که می خواهند در ترکیه نسبت به این کار اقدام کنند بیشتر از همه چیز نگران روند دریافت مجوز هستند. در واقع گرفتن گواهینامه رانندگی بسیار آسان است. با یک برنامه ریزی، مطالعه ساده و تمرین منظم می توانید گواهینامه رانندگی خود را به راحتی دریافت کنید.

 

 

 

شرایط اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای اتباع خارجی

اول از همه چیز در نظر داشته باشید که شرایط اخذ مجوز می تواند در هر سال جدید به روز شود و این مورد می تواند بسته به نوع و درجه گواهینامه رانندگی متفاوت باشد.

آیا در مورد کلاس های گواهینامه رانندگی چیزی می دانید؟ در صورتی که از موارد مهم این کلاس ها بی اطلاع هستید به خواندن این مطالب ادامه دهید. زیرا قبل از گرفتن گواهینامه رانندگی ، مواردی وجود دارد که باید بدانید.

قبل از هر چیز باید این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط شما بر اساس نوع درخواستی گواهینامه رانندگی که قصد دارید آن را اخذ کنید با هم فرق دارد و تغییر  می کند. ۱۷ کلاس گواهینامه رانندگی وجود دارد که می توانید طبق شرایط گواهینامه رانندگی ۲۰۲۲ دریافت کنید. برای این کلاس ها ، باید شش مورد را بدانید:

 

 

شرایط سنی شخص متقاضی دریافت گواهینامه رانندگی

تجربه لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی

نیاز به آموزش متقاضی اخذ مجوز رانندگی

الزامات پزشکی برای اخذ جواز رانندگی

ثبت در پزشکی قانونی برای دریافت مجوز لازم است

شرط دریافت گواهینامه رانندگی

تغییرات قانون اخذ مجوز رانندگی در سال ۲۰۲۲

از سال ۲۰۱۸ ، آیین نامه ای برای کلاس های گواهینامه رانندگی ارائه شده است. بگذارید نگاهی بیندازیم که از سیستم قدیمی به چه صورت تغییر کرده است.

 

رانندگان کلاس B دیگر بدون تجربه نمی توانند از مینی بوس استفاده کنند.

 

محدودیت سنی رانندگان MOPED (موتور سیکلت های کم حجم) به 16 سال کاهش یافته است.

در حالی که گروه موتور سیکلت قبلاً A1 و A2 بود ، اکنون در قسمت M ، A ، A1 و A2 قرار داده شده است.

مجوزهای رانندگی کلاس H برای شهروندان معلول دیگر موجود نیست. وضعیت سلامتی شهروندان مستقیماً در گواهینامه رانندگی نوشته خواهد شد.

در صورتی که ماشین شما دارای گیربکس اتوماتیک باشد از سال ۲۰۱۸  در صورت تمایل می توانید مستقیماً در تسلیق شما وارد شود.

محدودیت های سنی دریافت مجوز رانندگی در سال ۲۰۲۲

 

محدودیت های سنی مورد نیاز برای واجد شرایط بودن به شرح زیر است:

 

 • برای دریافت مجوزهای رانندگی کلاس M ، A1 و B1 حداقل سن 16 سالگی در نظر گرفته شده است.
 • برای مجوزهای A2، B، BE، C1، C1E،Fو G متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 • سن رانندگی لازم برای کلاس A، بیست (20) سال در نظر گرفته شده است.
 • شرایط سنی برای مجوز رانندگی C ، CE ، D1 و D1E که در نظر گرفته شده است 21 سال می باشد.
 • حداقل سن لازم برای کلاسهای رانندگی D و DE 24

 

حداقل مدرک تحصیلی اخذ مجوز

بسته به آیین نامه اداره راهنمایی و رانندگی ، متقاضیانی که در نظر دارند مجوز رانندگی بگیرند ، باید حداقل فارغ التحصیلان دبستان باشند.

 

هنگام ثبت نام  شما می بایستی دیپلم دبستان خود را ارایه نمایید.

 

شرایط سلامتی دریافت گواهینامه رانندگی

بسته به مقررات راهنمایی و رانندگی، هر راننده باید شرایط پزشکی خاصی را داشته باشد. وقتی دوره رانندگی خود را شروع می کنید و متقاضی اخذ مجوز رانندگی می شوید ، گزارش پزشکی را از موسسات معتبر پزشکی باید به اداره راهنمایی و رانندگی  ارایه نمایید. نه تنها برای اخذ مجوز اولیه بلکه برای تمدید آن نیز شما باشد برای دریافت برگه سلامت پزشکی اقدام کنید. موسساتی که می توانید هنگام دریافت گواهینامه رانندگی گزارش پزشکی را دریافت کنید به شرح زیر است:

 

 • مراکز درمانی وابسته به وزارت بهداشت و دانشگاه ها (بیمارستان های دولتی ، بیمارستان های آموزشی و پژوهشی ، دانشکده های پزشکی)
 • مراکز بهداشت خانواده (پزشکان خانواده)
 • بیمارستان های خصوصی ، مراکز پزشکی خصوصی و درمانگاه های خصوصی که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند.

 

 

هزینه های گزارش سلامت پزشکی برای مجوز رانندگی

می توانید گواهی بهداشت خود را برای مجوز رانندگی از پزشکان خانواده بصورت رایگان دریافت کنید.

در بیمارستانهای عمومی ، گزارش پزشک ۵۰ لیر و گزارش کمینه پزشکی ۲۰۰ لیر می باشد.

در صورت درخواست برگه سلامت پزشکی برای مجوز رانندگی از بیمارستانهای آموزشی و پژوهشی یا بیمارستانهای دانشگاه ، برای پزشک ۷۵ لیرو برای گزارش کمیته پزشکی ۳۰۰ لیر می باشد.

اگر قصد تهیه گزارش پزشکی از بیمارستان های خصوصی را دارید ، باید بدانید که مبلغ پرداخت شده از بیمارستان به بیمارستان دیگر ممکن است با هم متفاوت باشد.

 

آیا در هنگام ثبت نام گواهینامه رانندگی به سابقه کیفری نیا داریم؟

براساس آیین نامه اداره راهنمایی و رانندگی ، و ماده ۷۶ قانون اخذ گواهینامه رانندگی ارایه نامه سلامت پزشکی لازم می باشد. همچنین در خصوص سوابق کیفری باید در نظر داشته باشید که شخص نباید مرتکب جرایم زیر شده باشد:

 

 • عدم ارتکاب جرائم مندرج در مواد ۱۸۸ ، ۱۹۰ و ۱۹۱ قانون مجازات ترکیه ،
 • عدم ارتکاب جرایم طبق ماده ۴ بند ۷ قانون مبارزه با قاچاق کالا ،
 • عدم ارتکاب جرائم موضوع ماده ۱۲ ، بند ۲ و بندهای بعدی قانون سلاح گرم و چاقو و سایر تجهیزات .

 

آزمون های رانندگی مورد نیاز

داوطلبان رانندگی باید برای اخذ گواهینامه رانندگیاز دو آزمون دو مرحله ای عبور کنند. مرحله اول قبولی در امتحان کتبی آزمون است و مرحله دوم  قبولی در آزمون رانندگی عملی می باشد.

 

اگر می خواهید مجوز رانندگی کلاس M ، B1 ، B ، A1 ، A2 ، F و G را بدست آورید ، باید امتحان گواهینامه رانندگی دو مرحله ای را بگذرانید.

در صورتی که در نظر دارید مجوز رانندگی کلاس های  A، C1، C، D1، D، BE، CE، C1E، DE و D1E را دریافت کنید از آزمون کتبی معاف هستید ولیکن می بایستی حتما از آزمون عملی قبول شوید.

 

هزینه های دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه

در نظر داشته باشید که هزینه های شرکت در آزمون گواهینامه رانندگی در ترکیه هر ساله به روز می شود. هزینه آزمون ۱۰۰ لیر می باشد. شما می توانید این هزینه را یک روز قبل از امتحان در بانک های دولتی پرداخت کنید یا می توانید از طریق آموزشگاه رانندگی خود پرداخت کنید. هزینه صدور گواهینامه رانندگی به شرح زیر است:

 

هزینه کلاس رانندگی A1 ، A2 ، A و F به طور متوسط 164،40 لیر

هزینه کلاس رانندگی B به طور متوسط 495،70 لیر

کلاس های دیگر (C1، C1E، C، CE، D1، D1E، D، DE) : 827  لیر

هزینه کلاس های رانندگی بین المللی: ۳۳۰،۳۰ لیر

هزینه سایر کلاس های رانندگی ا: ۱۳۴ لیر

اعتبار گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان

گواهینامه رانندگی در ترکیه دارای ۱۰ سال اعتبار می باشد و افرادی که بعد از گذراندن امتحان کتبی و عملی موفق به گرفتن این گواهی نامه شده باشند می توانند تا ۱۰ سال از آن استفاده کنند مگر این که بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه گواهینامه آن فرد نامعتبر اعلام گردد. لازم به ذکر است گواهی نامه رانندگی ترکیه به مانن کارت ملی دارای اعتبار می باشد و افراد بسیاری از کارهای حقوقی و بانکی خود را با آن می توانند انجام دهند. این گواهی نامه در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا دارای اعتبار بالایی می باشد بسیاری از کشورها نیز آن را به رسمیت می شناسند و نیازی به تغییر و یا تعویض آن وجود ندارد.

 

 

مراحل اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه

در اولین مرحله از گرفتن گواهینامه رانندگی ترک برای ایرانیان ، لازم است تا با مراجعه به سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه نسبت به ترجمه مدارک رانندگی اقدامات لازم صورت گیرد. در این جا منظور از مدارک: پاسپورت، شناسنامه و گواهینامه رانندگی ایرانی می باشد. برای ترجمه گواهینامه ایرانی، متقاضی می بایستی علاوه بر پر کردن فرم های مربوطه در سفارت ایران، یک قطعه عکس پشت نویسی شده به همراه رسید ۱۰ یورو هزینه ترجمه را به کارشناس در سفارت تحویل دهد. مدت زمان لازم برای دریافت ترجمه گواهینامه ایرانی در سفارت ایران حداکثر دو روز کاری خواهد بود. اگر به مدت زمان کمتری احتیاج دارید می توانید می توانید با صرف مبلغ بیشتری در دفاتر ثبت رسمی و نوترها به این کار اقدام کنید. البته لازم به ذکر است که شما به صورت آنلاین نیز می توانید جهت ترجمه گواهینامه ایرانی خود اقدام کنید. بدین صورت که به سامانه تاک (www.tak.mfa.ir) مراجعه نمایید و مدارک خود را در این سامانه بارگذاری کنید. و در مرحله بعد با دریافت کد رهگیری به سرکنسولگری ایران در ترکیه مراجعه نمایید.

با در دست داشتن پاسپورت و ترجمه رسمی گواهی نامه شما لازم است تا به فرمانداری و به بخش آپوستل مراجعه کنید. تا این بخش مدرک شما را تایید کنید. لازم به ذکر است در این بخش شما نیازی به پرداخت هزینه ندارید و خدمات به صورت رایگان به شما ارایه می گردد.

در مرحله بعدی گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان ، لازم است تا متقاضی به یک کلینیک چه دولتی و چه خصوصی مراجعه نماید تا بتواند گزارش پزشکی مربوط به سلامت خود جهت رانندگی در ترکیه را دریافت نماید. معاینات ساده و سرپایی توسط پزشک انجام خواهد شد و شامل معاینه چشم، و شرح سوابق بیماری متقاضی خواهد بود. جدای از این موراد متقاضی دریافت گواهینامه در ترکیه لازم است تا آزمایش خون نیز بدهد که بعد از گرفتن جواب آزماش و گزارش پزشک این مرحله به اتمام می رسد. هزینه این بخش ۱۵ لیر برای آزمایش خون ( مشخص شدن نوع گروه خونی) و ۴۵ لیر بابت گزارش پزشکی خواهد بود. در مجموع ۶۰ لیر در این قسمت باید هزینه گردد.

بعد از به اتمام رسیدن مراحل بالا، با در دست داشتن کلیه مراحل متقاضی لازم است تا به اداره مالیات و یا همان اداره ورگی در شهر محل سکونت خود مراجعه نمایند. در این بخش لازم است تا فرد مبلغ ۳۰۰ لیر ترکیه را به حساب اعلام شده دولت ترکیه جهت گرفتن گواهینامه رانندگی در ترکیه واریز نمایند. و رسید مربوطه از اداره مالیات دریافت کنند.

متقاضی لازم است تا وارد سایت اداره پلیس شده و در آنجا نسبت به گرفتن وقت جهت تحویل حضوری مدارک اقدام نماید.

آدرس سایت اداره پلیس جهت گرفتن وقت حضوری https://randevu.nvi.gov.tr/ می باشد.

در تاریخ و ساعت مشخص شده متقاضی باید با در دست داشتن پرینت وقت راندوو، نتایج آزماش خون، گزارش پزشکی، رسید اداره مالیات، اصل گواهینامه رانندگی ایرانی، ترجمه گواهینامه رانندگی ایرانی، اصل پاسپورت، کارت اقامت به همراه کپی آن باید به ادراه پلیس مراجعه نموده و به بخش مربوطه تحویل دهد.

با مراجعه حضوری به اداره پلیس از شما انگشت نگاری به عمل خواهد آمد که البته زمان زیادی به طول نمی انجامد.

بعد از انجام انگشت نگاری و تحویل مدارک به کارشناس مربوطه در اداره پلیس شما می بایستی مبلغ ۱۲۰ لیر را به عنوان هزینه این پخش به صورت نقدی پرداخت نمایید. البته در این مرحله تعدادی نمونه امضاء نیز از شما گرفته خواهد شد تا در گواهینامه رانندگی شما استفاده گردد.

در طی ۱۲ روز گواهینامه ترکیه شما صادر خواهد شد.

 

مدارک لازم جهت گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان

 • گذرنامه
 • اصل گواهینامه ایرانی
 • فتوکپی رنگی از پشت و رو گواهی نامه ایرانی
 • ترجمه رسمی ترکی گواهینامه ایرانی با مهر
 • فتوکپی رنگی از پشت و رو گواهی نامه ترجمه شده
 • اصل شناسنامه به همراه ترجمه رسمی ترکی آن
 • گزارش عکس دار سلامت راننده ( توسط پزشک گزارش داده می شود)
 • چهار قطعه عکس پاسپورتی ۶*۵
 • واریز هزینه های مربوط به اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان ( فیش پرداختی به مبلغ ۳۴۶.۷ برای گواهی نامه پایه دوم) که در همه بانک ها در ترکیه قابل پرداخت خواهد بود.
 • گزارش گروه خونی راننده

 

 

ویدیو آموزشی اخذ گواهینامه در ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

مهاجرت به ترکیه

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه + ویدیو

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه، مهاجرت دانشجویی به ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه از جمله مواردی است که می تواند در زمینه مهاجرت یک فرد دانشجو مورد توجه قرار گیرد. با توجه به نزدیکی

زندگی در ترکیه

معرفی صفر تا صد زراعت بانک ترکیه

اگر به دنبال افتتاح حساب در ترکیه هستید، اما مقیم ترکیه نیستید، بانک زراعت ترکیه بهترین و البته تنها انتخاب شما برای این کار است. همانطور که می دانید، به

میخوای به ترکیه مهاجرت کنی ولی راهشو نمیدونی؟

ما در ترکیه ساپورت می کوشیم تا شرایط مهاجرت به ترکیه را تا حد ممکن برای مشتریان خود آسان کنیم. جهت مشاهده خدمات کلیک کنید!

×

 

پشتیبانی واتساپ

جهت دریافت پشتیبانی از کارشناسان ترکیه ساپورت بر روی یکی از اپراتور های زیر کلیک کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟